6. Mapa myśli.

  Dzisiaj o metodzie znanej, ale mało używanej. Mapy myśli, są idealnym zbiorem całego materiału w ciekawej oprawie graficznej. Nie potrzeba tu dużych zdolności artystycznych, ale przemyślanej strategii i zwięzłych notatek.
Jak tworzyć:
1.Obróć poziomo białą kartkę formatu A4 albo najlepiej A3.
2.Zbierz w jednym miejscu wszystkie flamastry i kredki, które mógłbyś użyć.
3.Wybierz temat nowej Mapy Myśli. Zbierz wszystkie potrzebne Ci materiały.
4.Główne słowo - klucz powinno znajdować się w centrum mapy, aby od razu przyciągało wzrok i łatwo zapadało w pamięć. Do centralnego rysunku warto użyć przynajmniej trzech kolorów. Barwy w ogóle można stosować na wiele sposobów, przypisując im określone funkcje np. na czerwono zaznaczać rzeczy ważniejsze. Używaj obrazków, symboli, kodów i skalowania do wyrażania pojęć. Nadawaj wartość słowom, zapisując je dużymi lub małymi literami. Na jednej linii tylko jedno słowo/grafika. Linie muszą wychodzić ze środkowego obrazka i być ze sobą połączone. Im dalej od centrum, tym cieńsze linie ponieważ im dalej od centrum, tym bardziej szczegółowe zagadnienia. Wykreuj swój własny styl tworzenia Map Myśli!!! Postaraj się, aby obraz zwracał uwagę i za każdym razem wywoływał odpowiednie skojarzenia. Linie od najgrubszych przy centrum rób coraz cieńsze. Nie korzystaj z linijek. Linie powinny wyglądać jak macki ośmiornicy. Najbliżej centrum umieść najbardziej ogólne określenia i, oddalając się od głównego obrazka, przechodź do szczegółów.
Używaj obrazków, gdzie tylko jest to możliwe. Pamiętaj, że obraz wart jest tysiąca słów.
Zapisz WSZYSTKIE pomysły - swoje i innych. Następnie zreorganizuj mapę, aby była bardziej przejrzysta i ładniejsza.
Tutaj przykładowe propzycje:



W tej części przedyskutujemy szczegółowo różnorodne zastosowania mapy myśli:
 Korzyści wynikające z używania Map Myśli są naprawdę niesamowite.  Pomagają nam myśleć efektywniej, zwiększają kreatywność i poziom produktywności. Przyjrzyjmy się teraz bliżej w jaki sposób możemy efektywnie wykorzystać mapy myśli w naszym życiu. Jednym z powodów, dla których poszczególne elementy informacji są trudne do zrozumienia, jest brak możliwości ujrzenia ich z większej (szerszej ) perspektywy. To tak jak w przypadku układania puzzli z dużą ilością małych elementów.  Jeżeli zaczniemy ich układanie bez wcześniejszego spojrzenia na obraz całość, to złożenie tych małych elementów w całość będzie niezwykle trudne. Tak samo jest w przypadku złożonych informacji, które staramy się przyswoić. Podczas uczenia się bardzo łatwo jest zagubić się w detalach i stracić z oczu obraz całości. Mapa myśli jest doskonałą alternatywą, dzięki której mamy czytelny obraz na wszystko.
Poprawa zdolności rozwiązywania problemów
Im lepiej  jesteś w stanie uporządkować swoje myśli  i problemy dzięki mapowaniu myśli tym bardziej prawdopodobne, że odnajdziesz więcej powiązań pomiędzy pozornie niepasującymi do siebie fragmentami informacji.  Może okazać się to bardzo pomocne w  odnalezieniu odpowiedzi na pytania, których istnienia wcześniej nie byłeś świadomy.
Doskonalenie kreatywnego i krytycznego myślenia
Nasza umiejętność krytycznego i kreatywnego myślenia opiera się na umiejętności efektywnego łączenia pozornie niezwiązanych ze sobą elementów informacji w całość.
Mapy myśli są jednym z najlepszych dostępnych narzędzi, które może usprawnić i pobudzić rozwój tego typu myślenia.

Polepszenie koncentracji
Czytanie lub przyswajanie informacji w sposób linearny bardzo obciąża Twój mózg.  W rzeczywistości, czytanie w ten sposób przez dłuższy czas może prowadzić do wyczerpania umysłowych zasobów. Może to prowadzić do zmęczenia i obniżenia koncentracji.
Często kiedy czytasz fragmenty jednakowo zapisanych informacji zapominasz wszystko to co właśnie przeczytałeś, ponieważ nie pobudza to aktywnie Twojego umysłu. Tworzenie natomiast Map myśli, dostarcza Twojemu mózgowi orzeźwiające stymulatory łącząc informacje z kolorami, obrazami, symbolami i słowami kluczami, które współpracują razem, aby pobudzić Twój umysł i poprawić koncentrację.

Polepszenie pamięci fotograficznej
Ponieważ myślimy, marzymy i przeważnie wyobrażamy sobie nasz świat w obrazach, jest niemal oczywiste, że tworzenie map myśli jest pomocne w poprawieniu i usprawnieniu pamięci.
Mapy myśli łączą i kojarzą słowa z żywymi kolorami, symbolami i obrazami.
Kiedy przychodzi czas na przypomnienie sobie mapy myśli, słowa które zapisujesz stają się drugorzędne a obrazy, kolory i  symbole, których użyłeś są tym co pozostaje trwałym odciskiem w Twojej długotrwałej pamięci. Wszystko to razem służy, aby pomóc Ci ulepszyć Twoją pamięć fotograficzną i przywoływanie informacji.

Zastosowanie jako narzędzie do powtórek
Mapy myśli mogą być użyte jako efektywne narzędzie do powtórek notatek z lekcji i wykładów.
Ponieważ mapy myśli dostarczają ogólnego spojrzenie na zagadnienie, pomagają w budowaniu związków pomiędzy poszczególnymi elementami informacji.

Zastosowanie w przygotowaniach do egzaminu
Kiedy przychodzi czas na przygotowanie do egzaminów nie ma lepszego narzędzia od mapy myśli. Ale więcej o tym później…

Zastosowanie map myśli jako pomoc w zapamiętywaniu informacji
Ponieważ tworzenia map myśli w naturalny sposób naśladuje kognitywne procesy mózgowe, jest ono idealnym narzędziem do zapamiętywania dużych obszarów informacji.
Gdy uczysz się czegoś i jest to zgodne z Twoim sposobem myślenia i zapamiętywania, staje się to łatwiejsze do nauki i przypomnienia.

***

 Tworzenie map myśli nie jest umiejętnością, której ktoś uczy się a później używa jedynie okazjonalne. Jest to raczej długotrwałe zobowiązanie, które stawiasz sobie  i które pomaga Ci zwiększyć tempo i efektywność podczas wykonywania twoich codziennych zadań i obowiązków. Nim się obejrszysz, wszędzie będziesz używał mapę myśli, a twoje umiejętności koncentracyjne jak i wyżej wymienione polepszą się.

Komentarze